Cpanel Centos7 (Eski versiyon) kurulumu. | Cpanel Forum
Cpanel Türkiye
Cpanel Whm Yardımlaşma & Destek Platformu
Kayıt Ol

admin

Administrator
Yönetici
Kurulum öncesinde çalıştırın:

Ardından:

nano /usr/local/cpanel/version

Yukarıda verilen versiyonu içerisine yazıp kaydedelim.
Ayrıca /etc/cpupdate.conf dosyasını değiştirin , aşağıdaki çıktıyı alın:

nano /etc/cpupdate.conf

Yeni sürüm için GPG anahtarları değiştirildi. Daha fazla bilgi için buna bakın:
Yeni kurulumlar için, kurulum programını çalıştırmadan önce anahtarı içe aktarabilirsiniz:

Şimdi kuruluma geçebiliriz;

systemctl stop firewalld.service
systemctl disable firewalld.service

systemctl stop NetworkManager.service
systemctl disable NetworkManager.service

Web barındırma ve yönetim konusunda yaygın olarak kullanılan cPanel, web sitelerini kolayca yönetmek ve hızlı erişim sağlamak için tercih edilen bir kontrol panelidir. Eski sürüm cPanel'ın kurulumu da oldukça basittir. İşte adım adım nasıl kurulacağına dair rehber:

1. Sunucu Hazırlığı: Öncelikle, cPanel'ı kuracağınız sunucunuzun gereksinimlerini kontrol edin. Sunucunuzun işletim sistemi ve donanım gereksinimleri cPanel'ın desteklediği sürümle uyumlu olmalıdır.
  2. Lisans Edinme: cPanel'ı resmi web sitesinden lisansınızı alın. Lisans anahtarınızı ve giriş bilgilerinizi güvenli bir yerde saklayın.
  3. Sunucuya Giriş: Sunucunuza bir SSH istemcisi kullanarak uzaktan erişim sağlayın. Terminal veya komut istemcisini açın.
  4. Kurulum Dosyasının İndirilmesi: cPanel'ın kurulum dosyasını sunucunuza indirin. Bu dosyayı genellikle cPanel'ın resmi web sitesinden elde edebilirsiniz.
  5. Kurulum Komutu: İndirilen dosyayı sunucunuzda uygun bir konuma taşıdıktan sonra, terminalde kurulum komutunu çalıştırın. Genellikle sh kurulum_dosyası_adı gibi bir komut kullanılır. Bu komut cPanel'ın kurulumunu başlatacaktır.
  6. Kurulum Süreci: Kurulum komutu çalıştırıldıktan sonra, cPanel'ın kurulum sihirbazı başlayacaktır. Kurulum sihirbazı sizden gerekli ayarları ve lisans anahtarını isteyecektir. Bu bilgileri dikkatlice girin.
  7. Kurulum Tamamlandı: Kurulum sihirbazı tüm gerekli adımları tamamladığında, cPanel'ın eski sürümü başarıyla sunucunuza kurulmuş olacaktır.
  8. Kontrol Paneline Erişim: Tarayıcınızı açın ve sunucunuzun IP adresine veya alan adına /cpanel ekleyerek cPanel kontrol paneline erişim sağlayabilirsiniz.
Sonuç olarak, eski sürüm cPanel'ın kurulumu oldukça basit bir süreçtir. Ancak, kurulum öncesinde sunucunuzun gereksinimlerini ve uyumluluğunu kontrol etmeyi unutmayın. Bu adımları takip ederek, web sitenizi cPanel ile kolayca yönetebilirsiniz.

Cpanel lisans ihtiyacınızı bizden karşılamak isterseniz eğer tüm lisans ürünlerinde muhteşem indirimleri kaçırmayın.

Son düzenleme: